پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو (استامپی)

پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو (استامپی) چیست؟

پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو یا استامپی نوعی سخت کننده سیمانی سطوح است که از سیمان های تقویت شده پلیمری ساخته می شوند، این کفپوش با قدرت چسبندگی بالا به انواع سطوح و مقاومت بالا ترکیبی مناسب برای عملیات کف سازی بوده و مورد استفاده قرار می گیرد.

مقاومت پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو چگونه است؟

این محصول پایه سیمانی که آن را بتن طرح دار یا بافتی هم می نامند از ابداعات دهه ۱۹۵۰ میلادیست که از میزان خلاقیت و زیبایی بالایی برخوردار بوده و از افزودنی های هیدرولیکی با خواص چسبندگی بالا، سنگدانه های سیلیسی، رزین های ترکیبی و رنگدانه های ارگانیک تشکیل شده است.

به دلیل استفاده از مواد پلیمری خاص در پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو، سطوح نهایی دارای مقاومت سایشی بالایی بوده و در برابر عوامل جوی نیز مقاومت خوبی را از خود نشان می دهد و به جهت وجود برش ها و شیار های ایجاد شده در سطح آن، عدم ترک خوردگی و تغییر حالت در برابر انبساط و انقباض از ویژگی های منحصر به فرد این محصول می باشد.

استفاده از بتن دکوراتیو چه مزایایی دارد؟

بتن دکوراتیو یا بتن استامپی به دلیل ضد گرد و غبار بودن، تنوع در رنگ، طرح و بافت، یکپارچگی و پیوستگی، سرعت اجرای بالا، مقاومت در برابر فرسایش و قابل شستشو بودن یکی از متداول ترین پوشش های پایه سیمانی برای کفسازی محوطه ها، معابر، پیاده رو ها و فضاهای داخلی و خارجی، پارک ها، ویلاها و رمپ ها می باشد.
در این روش با استفاده از پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو رنگی، و قالبهای استامپی طرح و نقشهای گوناگون با رنگها و طرح های مختلف رابر روی سطح بتن تازه می توان ایجاد نمود.

از مزایای استفاده از بتن استامپی در مقایسه با سنگ و انواع تایل می توان به اجرای همزمان با عملیات بتن ریزی کف و در نتیجه کاهش هزینه ها و سرعت بالای اجرا، افزایش مقاومت سایشی بتن، طول عمر بالا، عدم لق شدگی و تغییر سایز با توجه به یکپارچه بودن و همگن شدن با لایه بتن زیرین و همچنین عدم لغزش و کاهش بسیار زیاد نفوذ آب اشاره نمود. در بتن منقش، بافت ها و طرح های مختلف در رنگهای متنوع، مطابق با خواست و سلایق مشتری قابل اجرا خواهد بود.

ویژگی های بتن دکوراتیو

صرفه اقتصادی در مقایسه با سایر پوشش های مشابه
برخورداری از تنوع گستره در طرح و رنگ های بکار رفته
پایداری رنگ های بکار رفته در پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو در برابر تابش نور خورشید و دیگر عوامل فیزیکی و شیمیایی
چسبدگی عالی به سطوح بتنی
مقاومت سایشی بالا
عدم لغزندگی و تولید گرد و غبار
زیبایی منحصر به فرد به جهت یکپارچگی سطح و سهولت در نظافت
سهولت و سرعت اجرای بالا به دلیل اجرای همزمان بتن ریزی اولیه و کفپوش دکوراتیو

کاربردها

کف سازی فضاهای داخلی و خارجی، پارکها، ویلاها، رمپ ها و محوطه های تفریحی و گردشگری
کف سازی معابر، پیاده روهای عمومی

در چه مرحله ای از اجرای بتن ریزی از پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو استفاده می شود؟

برای ایجاد کفپوش های بتن استامپی یا دکوراتیو بتن مصرفی در زیرسازی اولیه می بایست با عیار ۳۰۰ الی ۳۵۰ کیلوگرم سیمان در متر مکعب همراه با الیاف های پلی پروپلین و فورتا و ابر روان کننده های بتن، تهیه و اجرا گردد.
پس از انجام عملیات بتن ریزی و تسطیح اولیه سطح و قبل از رسیدن بتن به گیرش اولیه و خشک شدن، پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو به ازای هر متر مربع ۴ تا ۵ کیلوگرم بر روی بتن نمناک پاشیده و توسط ماله های تلسکوپی بر روی سطح پخش می گردد.

با توجه به چسبندگی سطح و رطوبت بالای آن قبل از عملیات قالب زنی میبایست از یک پودر رهاساز قالب (رلیز) که از چسبیدن پوشش های سطح بتن به قالب ها جلوگیری میکند استفاده نمود، میزان مصرف پودر رهاساز ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم در هر متر مربع می باشد که در رنگ های مختلف جهت ایجاد سایه روشن بر روی سطح نهایی قابل اجرا است.

قالب زنی بتن دکوراتیو به چه صورت است؟

پس از همپوشانی کامل سطح بتن به وسیله پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو و رهاساز، عملیات قالب زنی آغاز می شود، جنس قالب ها عموما پلی اورتان بوده که در ابعاد و طرح های مختلف و مطابق سلیقه کارفرما مورد استفاده قرار می گیرد.

قالب ها به صورت عمودی بر روی سطح بتن قرار گرفته و با فشار به میزان کافی طرح و نقش خود را بر روی بتن ایجاد می کند، با اتمام مراحل قالب زنی و ایجاد درزهای کاتر پودرهای رهاساز باقی مانده بر روی سطح به وسیله آب شسته شده و پس از خشک شدن کامل سطح، جهت پوشاندن منافذ موجود و محافظت بیشتر از کفپوش حاصله و ایجاد سطحی براق و درخشان از یک لایه سیلر شفاف استفاده می گردد.

بتن دکوراتیو (استامپی) پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو

 

مشخصات عمومی پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو

نوع سخت کننده پودری هیپو دکوراتیو Hippo Decorative
رنگ پودر خاکستری / رنگی برابر سفارش
وزن کیسه ۴۰ کیلوگرم
مقدار مصرف ۴ کیلوگرم در هر متر مربع
قابل استفاده در فضاهای داخلی و خارجی، پارکها، ویلاها، رمپ ها و محوطه های تفریحی و گردشگری کف سازی معابر، پیاده روهای عمومی

 

مشخصات فنی پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو

برند Hippo Decorative
ابعاد دانه بندی ۰ تا ۱ میلی متر
مقاومت فشاری ۲۸ روزه ۶۵۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع
مقاومت سایشی ۲۸ روزه ۵.۵cm3/50cm2
مقاومت خمشی ۲۸ روزه ۱۰۰kg/ cm2

 

مواد تشکیل دهنده پودرهای سخت کننده بتن دکوراتیو

سنگدانه های سیلیس در دانه بندی ویژه Silis
سیمان پرتلند Portland Cement
پزو لانها و سوپر پزو لانها Pozzolann & Super Pozzolan
اکسید آهن MIO
بازالت Bazalt
پیگمنت های رنگی Color Pigment
و دیگر سنگ های معدنی و آلی Etc …

 

جهت مشاهده دیگر اطلاعات در رابطه با انواع بتن سخت می توانید به این قسمت مراجعه فرمایید

جهت مشاهده ساختار بتن می توانید به این قسمت مراجعه فرمایید.

 

سوال یا نظری دارید؟